fbpx
Afetler

ABD “Kutup Girdabına” Teslim Oldu

ABD’de son 25 yılın en soğuk günleri yaşanıyor. ABD’nin orta batı eyaletlerini vuran ve “kutup girdabı” olarak adlandırılan soğuk hava dalgası nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti.

ABD’nin orta batı eyaletlerini vuran soğuk hava dalgası “kutup girdabı” hayatı olumsuz etkiliyor. Dondurucu soğuklar nedeniyle 12 kişi hayatını kaybederken, 2.500 uçuşun iptal edildiği, 10 eyalette posta hizmetlerinin durduğu, okullarda eğitime ara verildiği belirtildi.

Michigan eyaletinin Detroit şehrinde biri 70’li yaşlarda iki kişinin sokakta ölü bulunduğu öğrenildi. Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehrinde 55 yaşındaki bir adam kar kürediği sırada düştüğü yerde donarak hayatını kaybetti. Chicago’da ise 75 yaşındaki bir kişi kar küreme aracının çarpması sonucu yaşamını yitirirken, Iowa’da dokuz yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi. Indiana’nın kuzeyinde bir çift, buzlanan yolda yaptıkları kazada hayatını kaybetti.

Yetkililer, şiddetli soğuğun gece saatlerinde öldürücü boyutlarda olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Meteoroloji uzmanları, donma ve hipotermi sorunlarının saniyeler içinde ortaya çıkabileceğini belirterek, halka dışarıdayken konuşmamaları ve derin nefes almamaları tavsiyelerinde bulundu.

Sıcaklar Minnesota’da -18, Wisconsin’de -14, Kuzey Dakota eyaletinin Grand Forks bölgesinde -54 dereceye kadar düşerken, sıcaklığın -30 dereceye düştüğü Chicago’da ise nehir buz tuttu. Hissedilen sıcaklığın ise -40 derecelere kadar düştüğü açıklandı. Bölgede aynı zamanda gökdelenlerin bulunduğu sahil kesimi tamamıyla buz tuttu. Kentte tüm tren seferleri de iptal edildi.

Aşırı soğuklar nedeniyle ABD genelinde 2.000 fazla uçak seferi iptal edildi. ABD Posta Servisi de özellikle aşırı soğukların yaşandığı bölgelerde hizmet veremeyeceklerini açıkladı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.