;
Politika

AB Metan Emisyonlarını Azaltmak için Harekete Geçti

AB’nin taslak bir yasa teklifi, petrol ve gaz endüstrisinden kaynaklanan metan emisyonlarını azaltmayı planlıyor.

Reuters tarafından Pazartesi günü görülen bir taslağa göre, AB, metan emisyonlarını azaltacak ve petrol ve gaz şirketlerini üretimlerini rapor etmeye ve iklim değişikliğinin ikinci en büyük nedeni olan gaz sızıntılarını bulmaya ve düzeltmeye zorlayacak bir mevzuat taslağı hazırladı.

Taslak yasa teklifi, AB’deki petrol ve gaz operatörlerinin, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonraki 12 ay içinde tesislerinin metan emisyonlarına ilişkin tahminlerini sunmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu, taslağı Aralık ayında sunacak.

Komisyon tarafından önerildikten sonra, düzenlemenin Avrupa Parlamentosu ve üye devletler tarafından müzakere edilmesi gerekiyor ve bu süreç iki yıl sürebiliyor.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden iki yıl sonra, operatörlerin emisyonların gerçek ölçümlerini bildirmeleri gerekecek. Ayrıca metan sızıntılarının tespiti ve onarımı için düzenli incelemeler yapmak zorunda kalacaklar.

Metan, sızdıran fosil yakıt altyapısı, hayvancılık ve çöp sahaları gibi kaynaklardan yayılıyor.

Metan, karbondioksitten daha yüksek bir ısı tutma potansiyeline sahip, ancak atmosferde daha hızlı parçalanıyor. Bu da 2030 yılına kadar metan emisyonlarında derin kesintilerin küresel ısınmayı yavaşlatma üzerinde hızlı bir etkisi olabileceği anlamına geliyor.

Etiketler