fbpx
Ekonomi

AB Karbon Sınır Önlemleri Planı İçin Harekete Geçti

AB, sanayilerini haksız rekabetten korumak adına karbon sınır önlemleri teklifi sunmayı planlıyor. Teklifin tarihi İspanya’nın talebi üzerine 2021’den bu yılın ikinci yarısına çekildi.

Haber: Kate Abnett

Çeviri: Çisil Sevinç 

AB Endüstri Komisyoneri Perşembe günü (27 Şubat) yaptığı açıklamasında, sanayilerini daha az zorlayıcı iklim politikalarına sahip rakiplerden korumak amacıyla AB’nin en kısa zamanda karbon sınır önlemleri içeren bir teklif sunacağını belirtti.

Birliğin yürütme organı Avrupa Komisyonu, 2021 yılında bir karbon sınır mekanizması teklif etmeyi planlıyordu ancak Perşembe günü İspanya’nın çağrısına yanıt vererek teklifi bu yılın ikinci yarısına çekti.

AB Endüstri Komisyoneri Thierry Breton, sanayi bakanları ile gerçekleştirdiği toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Komisyonda bu planın en kısa sürede hayata geçirilmesi için çabalayacağız” ifadesini kullanarak teklif edilecek politikanın karbonsuzlaşma sürecindeki şirketler için adil ve uygun bir önlem olduğunu ekledi.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

İspanya Sanayi Bakanı Reyes Maroto, Perşembe günü yaptığı çağrıda Komisyon’un karbon sınır önlemi teklifini bu yılın ikinci yarısında sunmasını talep etmişti. Maroto, sektördeki rekabetin “karbon sızıntısından” çoktan etkilenmeye başladığını belirtti.

Komisyon, karbon sınır önlemlerinin AB ekonomisini 2050 yılına kadar karbonsuzlaştırmayı ve birliğin emisyonlarını aynı tarihe kadar net sıfıra taşımayı hedefleyen Yeşil Düzen için oldukça önemli olduğunu düşünüyor.

AB yürütme organı, 2050 net sıfır emisyon hedefinin yasal olarak bağlayıcı olabilmesi adına gelecek hafta bir iklim yasası açıklayacak.

2050 hedefine ayak direyen tek üye devlet olan Polonya, Birlik tarafından ülkelere sağlanacak karbonsuzlaşma finansal desteğinin Polonya’yı tatmin edecek seviyede olmasını istiyor. Ancak AB’nin kesin güvenceler sunması kolay değil çünkü üye ülkeler hala çok yıllık bütçe boyutlarını kararlaştıramadı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.