fbpx
Ekonomi

AB İyileştirme Fonu Yeşil Düzenlemeler Getirse de Fosil Yakıtları Yasaklamıyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa ekonomisini koronavirüsün olumsuz etkilerinden korumak için getirdiği finansman paketine iklim şartları getirileceğini bildirdi. Ancak bu şartlar arasında fosil yakıtların tamamen yasaklanması yer almıyor.

Haber: Kate Abnett

Çeviri: Çisil Sevinç

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Perşembe günü (28 Mayıs) yaptığı açıklamada Avrupa ekonomisini koronavirüsün olumsuz etkilerinden korumak için hazırlanan devasa finansman paketine iklim şartları getirileceğini bildirdi.

Ancak fosil yakıtların yasaklanacağına dair bir açıklamada bulunulmadı.

Avrupa Komisyonu, Çarşamba günü (27 Mayıs) sunduğu 2021-2027 yılları için 1.1 trilyon euroluk bütçe paketi ve 750 milyarlık yeni bir ekonomik iyileştirme fonu ile 2050 yılına kadar “iklim nötr” olma hedefini hayata geçirmeyi planlıyor.

Teklifte yer alan bütçenin %25’i iklim ödeneğine ayrılacak. İyileştirme fonundan para desteği alınması için yeşil projelere harcanmayacak paraların dahi iklim şartlarını karşılaması gerekecek.

Desteğe ihtiyacı olan ülkeler, Komisyonun değerlendireceği harcama planlarını blokun yeşil hedeflerine zarar vermeme prensibiyle hazırlayacak.

AB iklim başkanı Frans Timmermans Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Eğer planlar bu prensiple uyumlu olmazsa, AB’den finansal destek alamayacaklar. Kabul etmeliyim ki, bazı geçiş bölgelerinde doğalgaz kullanımı kömürden yenilenebilir enerjiye geçmek için gerekli olabilir” dedi.

Doğalgaz yakıldığında kömüre kıyasla %50 daha az emisyona sebep olsa da, uzmanlara göre yeni doğalgaz altyapılarının inşa edilmesi onlarca yıl sürecek emisyonlara davetiye çıkararak AB iklim hedeflerini engelleyebilir.

AB paketinin 40 milyar euroluk adil dönüşüm fonunun dahil olduğu bazı kısımları, doğalgazı açıkça dışarıda bırakıyor.

AB enerji komiseri Kadri Simson, bu fonun doğalgazın da dahil olduğu bütün fosil yakıt yatırımlarını kısıtladığını söyledi.

Komisyon, yeşil finans için planlanmış AB tanımlarının aynı zamanda yatırımlara rehberlik edeceğini belirtti. Bu kurallar doğalgaz yatırımlarının, şirketlerin onlara yatırım yapmalarını engellemese de, yeşil etikete sahip olmalarını engelleyecek.

Komisyon’un finansman tekliflerinin yürürlüğe girebilmesi için bütün üye devletlerin onayından geçmesi gerekiyor.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.