fbpx
Politika

AB Dışişleri Bakanları “İklim Nötr Vizyonunu” Destekliyor

AB’nin Dışişleri Bakanları, Komisyonun iklim nötr bir Avrupa için uzun vadeli stratejik vizyonunu memnuniyetle karşıladı. Bakanlar, iklim değişikliğine karşı küresel tepkiyi güçlendirmek adına acil ve kararlı bir eylem çağrısında bulundu ve AB’nin tüm cephelerde hızlandırılmış iklim eylemi liderliği yönündeki kararlılığını yinelediler.

AB Dışişleri Bakanları, Avrupa Komisyonu’nun 28 Kasım 2018’de yayımlanan 2050 yılına kadar iklim nötr bir Avrupa’ya yönelik uzun vadeli stratejik vizyonunu memnuniyetle karşıladılar.

Dışişleri Konseyi, iklim değişikliğiyle mücadele için küresel iddiaları artırma, çok taraflılığı güçlendirme ve Paris Anlaşması’nın etkili bir şekilde uygulanmasının aciliyetini vurguladı. Geçtiğimiz Aralık ayında Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenen ve Paris Anlaşması’nın pratikte uygulanmasını sağlamak için bir dizi kural ve rehberin kabul edildiği BM İklim Konferansının (COP24) sonuçları da bakanlar tarafından olumlu bulundu.

Dışişleri Konseyi, yayımladıkları sonuçta, iklim değişikliğinin uluslararası güvenlik ve istikrar için yarattığı ciddi sonuçları vurgulayarak, iklim değişikliğinin bir tehdit çarpanı ve kendi başına artan bir tehdit olarak hareket ettiğini kabul etti. Açıklamada iklim değişikliğinin etkilerinin bütün ülkelerde görüleceği ve en yoksul ve en savunmasız olanların en çok etkilenenler arasında olacağı vurgulandı.

2019 yılının, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma konusunda küresel eylem için kritik bir yıl olması bekleniyor. Click To Tweet

AB Enerji ve İklim Konseyi Başkanı Miguel Arias Cañete konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “COP24, çok taraflılık adına başarılıydı. Şimdi hepimiz, taahhütlerimizin uygulanmasını hızlandırma ve iddialarımızı artırma odaklı hareket etmeliyiz. AB Dışişleri Bakanlarının, Komisyon’un iklim nötr stratejisini onayladıkları için özellikle memnunum. Bu, tüm küresel paydaşlara, iklim-nötr bir ekonomiye doğru hareketi acilen hızlandırması gerektiğine dair güçlü bir işaret veriyor”.

2019 yılının, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma konusunda küresel eylem için kritik bir yıl olması bekleniyor. Önümüzdeki Temmuz ayında, yıllık Birleşmiş Milletler Yüksek Düzey Politik Forumu, ülkelerin, “İklim Eylemi Hedef 13” de dahil olmak üzere Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) uygulanması konusunda ilerleme göstermesi için itici güç sağlamaya çalışacak.

AB ayrıca, tüm ortakları Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri İklim Zirvesi’ne, küresel iklim iddiasını artırmak ve iklim nötr bir ekonomiye yönelmede siyasi iradeyi harekete geçirmek konusunda önemli ve olumlu bir katkıda bulunmak için çağrıda bulunuyor.

Yayımlanan sonuç belgesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.