;
Ekonomi

AB 2030 Hedefleri Milyarlarca Euroluk Yatırım Gerektiriyor

Danışmanlık şirketi Wood Mackenzie Perşembe günü yaptığı açıklamada Avrupa’nın 2030 iklim hedefine ulaşmak için milyarlarca euro harcaması gerektiğini söyledi.  

Danışmanlık şirketi Wood Mackenzie’nin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa’nın yenilenebilir enerji ve depolamaya milyarlarca euroluk yatırım yapması gerektiğini, aksi takdirde 2030 iklim hedefini karşılayamayacağını söyledi.

Aralık ayında Avrupa Birliği liderleri, 2030 yılı itibariyle net seragazı emisyonlarını 1990 seviyelerine göre en az %55 azaltmayı kabul ederek, mevcut %40 hedefini önemli ölçüde arttırdı.

Ancak Wood Mackenzie analizi, mevcut planlara göre Avrupa’nın 2030 yılı itibariyle 1990 seviyelerine kıyasla %46 emisyon azaltıma ulaşacağını buldu.

Rapora göre, yeni hedefi karşılamak için bloğun rüzgar, güneş ve elektrik depolama gibi yenilenebilir enerji kapasitesinde önemli bir artışa ihtiyacı var ve bu 2030 yılına kadar yaklaşık 585 milyar dolar yatırıma denk geliyor.

Rapor, karbon yakalama ve depolama teknolojisi (CCS), yakıt olarak hidrojenin yaygın kullanımı, daha fazla elektrikli araç ve bloğun emisyon ticaret sisteminde (ETS) karbon emisyonlarının maliyetine bir taban fiyat getirilmesi de dahil olmak üzere reformların gerekli olduğunu belirtiyor.

Raporda, ton başına 65 dolarlık bir karbon fiyatının, kirletici linyit santrallarından daha düşük emisyonlu gazla çalışan elektrik santrallarına olası maksimum geçişi sağlayacağı ve teknolojiye yatırımı teşvik edeceği belirtiliyor.

Bu fiyat, Avrupa’nın ton başına 39 euro olan ETS’sindeki mevcut referans fiyatlardan neredeyse %30 daha yüksek.

Wood Mackenzie Araştırma Direktörü Murray Douglas, “Karbon fiyatı konusunda kesinlik sağlamak, ihtiyaç duyulan hidrojen projelerinin büyümesine yardımcı olacaktır” dedi.