fbpx
Bilim Ekonomi Politika

21-27 Haziran Haftalık: Karadeniz Eylem Planı Tamamlanıyor

21-27 Haziran tarihleri arasında iklim değişikliği ile ilgili neler yaşandığını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iklim değişikliği alanında Türkiye ve dünya gündeminde önemli gelişmeler yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’un Araklı ilçesindeki sel ve heyelan bölgesindeki incelemelerinin ardından Karadeniz’e ilişkin eylem planını bu ay sonu veya önümüzdeki ayın ilk haftası açıklayacaklarını belirtti.

Karadeniz’de son 40 yıldır haziran ayı ortalaması 19 derece civarında olan deniz suyu sıcaklığının bu yıl 26 dereceye yükseldiği tespit edildi. Uzmanlar, mevsim normallerinin üzerinde seyreden deniz suyu sıcaklığı ile ısınan suyun yükselerek atmosferin dengesini bozduğu ve oluşan lokal şiddetli yağışlarla birlikte can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanları tetiklediğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) iklim değişikliği ile yoksulluk ve insan hakları arasındaki ilişkiyi ele alan raporu, 2030 ile 2050 yılları arasında iklim değişikliği yüzünden yılda 100 milyon kişinin ekonomik açıdan olumsuz etkileneceğini, 250 bin kişinin de hastalıklar sebebiyle hayatını kaybedeceğini ortaya koyuyor.

Türkiye’nin rüzgar enerjisi üretiminin %20’sini karşılayan İzmir, rüzgar enerjisi sektörünün geleceğinin tartışıldığı üst düzey katılımlı toplantıya ev sahipliği yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Dr. Çetin Ali Dönmez ve Mehmet Fatih Kacır ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen “İzmir Rüzgarı – Rüzgar Enerjisi Sektörü Toplantısı”nda rüzgar enerjisinin geleceği masaya yatırıldı, yatırım planları tartışıldı.

David Gilmour’un 1971’den beri kullandığı gitar 3 milyon 975 bin dolarla rekor fiyata satıldı. Elde edilen gelir ClientEarth adlı kuruma bağışlanacak.

Birleşik Krallık Avam Kamarası İklim Yasasını Onayladı

Birleşik Krallık Avam Kamarası’nda net sıfır karbon emisyonu hedefleyen yeni yasa önerisi onaylandı. Yasanın yürürlüğe girmesi için Lordlar Kamarası tarafından da onaylanması gerekiyor.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Bilim-Politika Platformu’nun (IPBES) yeni başkanı Ana María Hernández, toplumu ‘konfor alanından’ çıkartmanın zorluğunu vurguluyor ancak genç neslin ilham kaynağı olduğunu da belirtiyor. Gıdayı, temiz havayı ve suyu mümkün kılan yaşam ağları, sürdürülebilir olmayan üretim ve aşırı atık üreten yaşam biçimlerimize bağlı.

Almanya Koblenz-Landau Üniversitesi’nde Çevre Psikolojisi alanında çalışan Prof. Dr. Gerhard Reese havayolu kullanımının küresel ısınmaya olan etkisini vurgulayarak bir ilke imza attı ve “iklim özgeçmişi”hazırladı. Reese, özellikle bilim insanlarını, bilimsel buluşmalar adına onlarca kez uçağa binerek kendi davranışlarını sorgulamalarını ve kendi iklim özgeçmişlerini düşünmelerini istiyor.

İçerisinde 40 profesör, kamu sağlığı alanında birkaç ünlü yetkili ve kraliyet kolejlerinin eski başkanlarının da bulunduğu 1000’den fazla doktor çevre krizine karşı şiddetsiz sivil itaatsizlik çağrısında bulundu.

Küresel Risk Profesyonelleri Birliği’nin (GARP) gerçekleştirdiği bir araştırma, bankalar ve finansal kurumların %26’sının iklim değişikliği kaynaklı riskleri değerlendirmek adına, kurumsal risk veya sürdürülebilirlik birimlerinde özel ekipler kurduğunu söylediğini gösteriyor. Araştırma, 20 trilyon dolarlık ortak varlığa sahip 27 banka ve varlık yönetimi firmalarını içeriyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.