;
Bilim

2019’da Avrupa’da Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Bilim insanları, Avrupa’da üst üste rekor seviyede sıcaklıklar ölçüldüğünü belirtti ve bunun artık dünya genelinde yükselişe geçen bir trende dönüştüğü uyarısında bulundu.

Haber: Kate Abnett

Çeviri: Çisil Sevinç

Dünya gününde (22 Nisan) yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, atmosferde rekor seviyelere ulaşan seragazları sonucu sıcaklıkların artmasıyla, geçtiğimiz sene Avrupa’da rekor sıcaklığa erişildi.

Avrupa’nın yıllık ortalama sıcaklığı geçtiğimiz yıl rekor yüksekliğe ulaşarak önceki yılların rekorunu da aşmış oldu.

AB’nin iklim değişikliği gözlemleme kurumunun (Copernicus Climate Change Service – C3S) yıllık “Avrupa İklim Durumu” raporunda belirtildiği üzere; 2014, 2015 ve 2018’de rekor seviyelere ulaşılmıştı.

Rapora göre, Avrupa’nın en sıcak 12 yılından 11’i 2000 yılından bu yana gözlemlendi.

C3S direktörü Carlo Buontempo, “Isınma trendi artık dünyanın her yerinde açık şekilde görülüyor. Bunun bir sonucu olarak, rekor seviyelere ulaşma sıklığında da bir yükseliş mevcut” dedi.

Bu yıl da ısınma trendinin devam etmesi bekleniyor.

Gözlemleme kurumunun Aralık 2019 – Şubat 2020 arası elde ettiği verilere göre, bu yıl Avrupa’da ölçülen en sıcak kış yaşandı.

Bilim insanları, geçen yılki sıcaklık rekorunun El Nino olarak bilinen sıcaklık artırıcı hava durumu faktörünün yaşanmamasına rağmen gerçekleştiğini belirtti.

Buontempo, bu olay hakkında “Bu durum, rekor kıran seviyeleri daha da olağanüstü kılıyor” yorumunda bulundu.

Yüksek basınçlı hava olayları sıcak hava dalgaları oluşturarak geçtiğimiz Haziran ve Temmuz aylarında Fransa, Almanya, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde rekor sıcaklıklar yaşanmasını tetikledi.

Bilim insanları, dünyanın gittikçe ısınmasıyla birlikte bu tarz yüksek basınçlı hava olaylarının daha şiddetli hale gelebileceği konusunda uyardı.

Atmosferde asılı kalan ve gezegenin ısınmasına yol açan karbondioksit ve metanın dahil olduğu gazlar, 2019 yılında iyiden iyiye tırmanışa geçerek dünyada milyonlarca yıldır gözlemlenmeyen seviyelere ulaştı.

27 ülkeden oluşan AB, Paris Anlaşması’yla paralel olarak, 2050 yılına kadar seragazı emisyonlarını net sıfıra indirmeyi planlıyor. Bu plan, ekonominin pek çok sektöründe dönüşümlere gidilmesini gerektiriyor.

Paris Anlaşması, küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelere göre 2 derecenin çok daha altında, hatta mümkünse 1.5 derecede sınırlandırmayı hedefliyor.

Bilim insanları ise, küresel ortalama sıcaklıkların sanayi öncesi döneme göre çoktan 1.1 derece arttığını belirtti.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi