fbpx
Politika

16. Yeşil Diyalog’da “Yükselen Yeşil Hareket” Tartışılacak

16. Yeşil Diyalog, yeşil harekete ilgi duyan bütün kurum ve bireyleri “Yükselen Yeşil Hareket’’i konuşmak üzere bir araya getiriyor.

Yeşil Düşünce Derneği ve Yeşiller Meclisi tarafından organize edilen 16. Yeşil Diyalog’da Türkiye ve Avrupa yeşil hareketinden aktivistler, bu harekete ilgi duyan herkesi 18 Ocak Cumartesi günü Taksim Hill Otel’de diyalog kurmaya çağırıyor.

Her sene farklı bir tema çerçevesinde yeşil politikalar üzerine tartışmak, fikir alışverişi yapmak, deneyim paylaşmak ve politikaların yeniden üretim süreçlerini desteklemek üzere harekete ilgi duyan herkesi bir araya getiren Yeşil Diyalog toplantılarının bu seneki konusu Yükselen Yeşil Hareket.

Son yıllarda özellikle Avrupa’da Yeşillerin yakaladığı siyasi başarıların değerlendirileceği birinci oturumda yeşil hareketin dünya politik gündemi içindeki yeri, gittikçe ağırlaşan iklim krizi ve buna karşı gelişen hareketlerin sosyal ve siyasal etkileri, Avrupa’daki Yeşillerin yükselen iklim adaleti ve sosyal adalet taleplerine verdikleri yanıtlar ve çözümlerin politik düzlemde kazandırdığı başarılar konuşulacak.

Sağ Popülizme Karşı Yükselen Yeşil Hareket

Toplantının ikinci kısmında ise Yeşillerin, bir süredir yükselişte olan sağ popülizm ile çatıştığı sosyal, ekonomik ve ekolojik alanlar ele alınacak. Yeşil hareketin, özgürlük, demokrasi ve insan hakları gibi konularda ortaya koyduğu politikalar ile sağ popülizm karşısında oluşturduğu alternatifler ve özellikle iklim krizi, temiz suya erişim hakkı, temiz hava hakkı gibi konularda yükselen taleplerin, yeşil politikalar etrafında yarattığı dayanışma imkanları incelenecek.

Toplantı program detayları ise aşağıdaki şekilde:

16. Yeşil Diyalog – Yükselen Yeşil Hareket

Tarih: 18 Ocak 2020,

Yer: Taksim Hill Otel

10:00 – 10:30 – Kayıt ve Açılış Konuşmaları

10:30 – 12:00 – Birinci Oturum: Küresel Siyaset ve Avrupa’daki Yeşil Hareketler (Moderatör: Işıl Sarıyüce, Gazeteci)

– Yükselen Yeşil Hareket: Avrupa’da Yeşillerin 2019 yılı seçim başarıları/ Avrupa’da Yeşil ve Sosyal Politikalar (Evelyne Huytebroeck, Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü)

– İklim Aktivizmi Ve Sosyal Hareketlerin Siyasete Etkisi (Ümit Şahin, Sabancı Üniversitesi, Istanbul Politika Merkezi, 2. Yeşiller Partisi dönem Eş Sözcüsü (2008-2012))

12:00 – 13:00 Öğle Arası

13:00 – 15:00 – İkinci Oturum: Sağ Popülizm ve Kutuplaşma Karşısında Yeşil Hareket (Moderatör: Pelin Cengiz, Gazeteci)

– Avrupa’daki Sağ Popülizm (Senem Aydın Düzgit, International Relations Department, Sabancı Üniversitesi)

– Sağ Popülizm ve Yeşil Hareketin Çatıştığı Alanlar (Sezin Öney, Araştırmacı Gazeteci)

– Yeşil Yeni Düzen (Ahmet Atıl Aşıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü, Yeşiller Meclisi Üyesi)

15:00 – 15:20 Çay/Kahve Arası

15:20 – 17:00 – Üçüncü Oturum – Yerel ve Küresel Politik Gündeme Dair Açık Diyalog

Toplantıya buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.